Güney Afrika Madenlerinde Ölümler Devam Ediyor

2008 yılında, Güney Afrika madenlerinde şu ana kadar kaydedilen ölümlerin sayısı 125'i buldu. 19 Eylül günü meydana gelen son olaylarda, 3 işçi daha hayatını kaybetti. 2006 yılına göre 2007 yılında yaşanan ölümlü iş kazalarının sayısı %10 artmıştı. Bu yıl ise, şu ana kadar yaşanan ölümlerin sayısı 2007 yılına yetişmiş bulunuyor.

DRDGold LTD.'nin East Rand madeninde meydana gelen olayda, 2 işçi yerin 600 metre altında bir asansörün içinde hayatını kaybetti. Su pompalama işi için su seviyelerini denetleyen 2 işçi, gaz kaçağı nedeniyle hayatını kaybetti. Yeni yayınlanan bir genelgeye göre, havalandırmaların çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeden asansörlerde çalışma yasaklandı.

Aynı gün Carletonville yakınlarındaki AngloGold madeninde ise, bir vinç operatörü yaşamını yitirdi.

Ulusal Maden İşçileri Sendikası, (NUM-National Union Of Mineworkers) yaşanan olaylardan sonra dik bir duruş sergileyerek, herbir ölümden sonra tam bir gün boyunca çalışmayı durdurma kararı aldı.

17 Eylül günü ise, Impala Platinum'un Rustenburg madeninde, yük taşıyan pilli bir asansör maden kuyusunda çalışan bir işçiyi öldürdü. Ertesi gün ise, 26 Ağustos'ta AngloPlatinum'un madeninde meydana gelen patlamada cildinde derin yanıklar oluşan bir işçi, hastande hayatını kaybetti.

NUM, bu yaşananlar sonrasında, güvenlik önlemlerini yeterince almayan şirketlere yönelik yaptırımların, ağırlaştırılmasını istedi.

Ayrıntılı bilgi