Filipinler’de 2 Tersane İşçisi Daha Öldü: Hanjin Firmasına Kapatma Cezası

Hanjin Heavy Industries and Construction Phillipines Inc., Filipinler’de Subic Bay adlı bölgede faaliyet gösteren ve değeri 1.6 milyar ABD dolarını bulan projeleri yapan büyük bir gemi yapım şirketi. 2006 yılından beri Filipinler’de gemi imal eden firma, aslında Güney Kore merkezli.

Mario Atrero adlı, 52 yaşındaki Filipinli işçinin geçen hafta ölümünden sonra, iki yıl içinde hayatını kaybeden işçi sayısı 12’ye çıktı. Daha vahim olan ise, ölümlerin üç tanesinin son dokuz gün içinde gerçekleşmiş olması.

Şirket çalışanlarının aktardığı bilgiye göre, çalışma koşulları kötü bile denemeyecek kadar ağır ve güvenlik önlemleri ise neredeyse yok denecek kadar az. Ayrıca işçilerin olası tehlikelere karşı en ufak bir eğitim almadığı ise, yine şirketin işçileri tarafından belirtiliyor. Atrero’nun öldüğü gün, 4 işçi de ağır olarak yaralandı.

Bundan önceki kazalarda ölen işçilerin taşeron firmalarda çalışıyor olması, Hanjin firmasının doğrudan sorumlu tutulamamasına neden oluyordu ancak son kazada ölen Atrero, Hanjin firmasının bir çalışanı.

Gelişmeler üzerine, 20 Haziran sabahı saat 6’da bölgesel yönetim, firmanın faaliyetlerini durdurdu. Armand Arreza adlı bölgesel resmi yetkili, bu firmanın güvenlik ve sağlık açısından önemli bir tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

4 gündür çalışmayan imalathanede bekleyen büyük işler bulunduğunu dile getiren Hanjin yetkilileri, faaliyeti durdurma kararının hemen kaldırılmasını talep ediyor. Hergün yaşanan gecikmelerin kendilerine milyonlarca dolara mal olduğunu söyleyen firmanın yöneticileri, bunun faturasının ağır olacağını belirtiyor.

Armond Arreza ise bu yaşananların sıradan birer kaza olmadığını söyledi ve en son ölen işçinin, çıkan rüzgar sonucu düşen tonlarca ağırlıkta bir metal tabakanın altında kalarak hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

Ayrıntılı bilgi