Moskova’da 7 Göçmen Tacik İşçi Öldü

Moskova’da bir yeraltı otomobil parkında çıkan yangında, 7 Tacik işçi hayatını kaybetti. Şehrin acil durumlar yönetimi bürosundan yapılan açıklamaya göre otoparkın bir kısmı, aynı zamanda bazı işçiler tarafından yatakhane olarak da kullanılıyordu.

Moskova Acil Yardım Hizmetleri Sözcüsü Igor Kuryakov, 7 kişinin öldüğünü, 3’ünün yaralandığını ve bunlardan ikisinin kadın ve hepsinin Tacik kökenli göçmen işçiler olduğunu söyledi. Edinilen bilgiye göre bu işçilerin hepsi, aynı otoparkta çalışıyor ve yaşıyorlardı.

Diğer çalışan 20 Tacik işçi ise, itfaiyecilerin yoğun çalışmaları sonucu kurtarıldı. Otoparkta çıkan yangının, bir kundaklama olduğu konusunda ciddi şüpheler var.

Acil Yardım Bakanlığı, yangının başladığı bölgenin sadece çalışan işçilerin yatakhanesi olarak kullanıldığını ve çıkan yangının, anında 150 metrekarelik bir alanı sardığını belirtti.

Polisin verdiği bilgiye göre, işçiler tarafından yatakhane olarak kullanılan bölgede, gerekli hiçbir güvenlik önlemi alınmamıştı ve bu küçük alanda 100’den fazla insan yaşıyordu.

Yaklaşık 20 odanın derme-çatma yöntemlerle yapıldığı otoparkta, yatakhanelerin bulunduğu bölge yanıcı materyallerle çevriliydi ve parlamayı çok kolay hale getirebilecek elektrikli ısıtıcılar odaların hepsinde bulunmaktaydı.

İnsanların ölümüyle sonuçlanan bu yangın, Moskova'da bu ay görülen ikinci olay. Daha önce 28 Aralık günü, yine işçilerin yaşadığı bir yatakhanede çıkan yangında, 3 kişi ölmüştü.