Manhattan’da İnşaat İşçisi Öldü

ABD'de New York'ta, Manhattan bölgesinin batı ucunda, 41.cadde üzerindeki bir gökdelen inşaatında çalışan bir işçi, 48.kattan aşağıya düşerek öldü.

Olayla ilgili soruşturma yürüten resmi yetkililer, ölen işçinin kimliğini belirlediler. İsminin Anthony Esposito olduğu açıklanan işçinin, kaza sırasında vinçle ilgisinin olup olmadığını araştıran ekip, daha sonra inşa edilen binanın yapısal açıdan sağlam olduğunu dile getirdiler.

Daha sonra valilikten bir başka resmi görevli ise, işçinin dev vincin yükseltilip alçaltılmasından görevli olduğunu söyledi. Esposito, edinilen bilgiye göre, dev vince atlamak için platformda bekliyordu veya cıvataları çıkarmaya çalışıyordu.

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Esposito, Larry A. Silverstein'ın inşaa ettiği ve gelecek yıl tamamlanması beklenen 1350 dairelik bir gökdelenin yapımında çalışıyordu.

Anthoy DeVita'ya göre ise işçi, ayağını bastığı iskeleye bağlı olan tutunma noktasından kurtuldu.Olay olduğu sırada vinç hareket ediyordu. Ancak vincin hareketi olaydan bağımsız olarak gerçekleşti.

Ölen işçi, DFC adında DIFama adlı şirketin taşeronlarından birinde çalışıyordu.

Gotham adlı ana firmanın sözcüsü Robin Dolch, yaşanan olaydan ötürü son derece üzgün olduklarını, Esposito'nun ailesi ve arkadaşlarına sabır dilediklerini ve olayın aydınlatılması için her türlü çabayı desteklediklerini belirtti.

DiFama adlı taşeron için çalışan bir başka işçi ise, ocak ayında 42.kattan aşağı düşerek ölmüştü. Trump SoHo adlı otelin yapımında çalışan işçinin ölümü, iyi güvenlik önlemleri almayan firmanın geçmişte de onbinlerce dolar tazminat ödediği gerçeğini ortaya çıkarmıştı.

Daha önce 2004 yılında DiFama için çalışan bir başka işçi, vincin direkleri üzerindeki platformdan aşağı düşerek ölmüş ve gerekli güvenlik önlemlerini almadığı gerekçesiyle 3.500$ cezaya çarptırılmıştı. Amerikan Federal İş Sağlığı Güvenliği Yönetimi firmayı suçlu bularak bu cezayı vermiş, belediyenin imar bölümüyse olayın insan hatasından kaynaklandığı kanaatine varmıştı.

Son 7 ay içinde Manhattan'da 2 vinç çökmüş ve tam 9 işçinin ölümüne neden olmuştu.

Ayrıntılı bilgi