Kırgızistan’da Bir Sirkçiye Gösteri Ayısı Saldırdı

Kırgızistan’da, ‘Buz Pistinde Ayılar’ gösterisine hazırlık sırasında, çalışma yaptırılan ayılardan biri, eğitmenlerine saldırdı.

5 yaşında bulunan ve dünyaca ünlü Rus sirkinde gösteriler yapan ayı, ziyaret amacıyla hazırlık çalışmalarına gelen bir başka sirkin yöneticisini, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek kentinde öldürdü.

Olayın gerçekleştiği sırada buz patenleri ile kaymaya çalışan ayı, 25 yaşındaki Dmitry Potapov’un boynunu buz pistinin kenarına sıkıştırarak sürükledi. Sakinleşmeyen ayı, Potapov’un neredeyse bir bacağını kopma noktasına getirdi.

Ayının Potapov’a saldırmasının nedeninin bilinmediğini söyleyen yetkililer, Potapov’un tüm tıbbi müdahalelere rağmen aldığı ağır yaralar nedeniyle öldüğünü söylediler.

Potapov’u kurtarmak için araya girmeye çalışan 29 yaşındaki bir başka sirk çalışanı da aldığı darbeler nedeniyle, doktor Gulnara Tashibekova’nın verdiği bilgiye göre, ağır bir şekilde yaralandı.

Saldırının kurbanlarının başlarında büyük yarıklar, kafataslarında kırılmalar, beyinlerinde morluklar ve vücütlarında derin kesikler oluştu.

Ayı, olayın ardından polisler tarafından vurularak öldürüldü.

Kentin merkezinde bulunan sirk, olayın ardından polisler tarafından kordon altına alındı, kurtarma ekipleri geldi ve uzmanlar gelerek olayı incelediler.

Kırgızistan’da, daha önce de Rusya’dan gelen sirk ayıları, insanlara saldırmıştı.

2002 yılında Rusya’dan Bişkek Hayvanat Bahçesi’ne getirilen bir başka ayı, kendisini sevmeye çalışan bir bebeği öldürmüştü.

Uzmanlar, bu duruma, hayvanın yetersiz beslenmesi nedeniyle içine girdiği saldırgan tavrın neden olduğunu belirtmişlerdi.

Sovyetler Birliği’nde insanlara ayıların saldırması, insanların seyrek yaşadığı bölgelerde rastlanan bir durumdu.

Ancak sirklerde iyi eğitimden geçirilmiş gösteri ayılarının insanlara öldürmek amacıyla saldırması, pek rastlanan bir durum değildi.

Rus sirklerinde ayıların buz üstünde kayması ve buz hokeyi oynaması, sıradan gösterilerin bir parçası.

Ayrıntılı Bilgi