İngiltere’de İnşaat İşçisini 400V Elektrik Çarptı: Mahkeme Ceza Verdi

İngiltere’de Yorkshire bölgesinde faaliyet gösteren bir inşaat firması, mahkeme tarafından cezalandırıldı. İşçilerinden biri, yeraltında bulunan kablolardan ötürü elektrik çarpmasına maruz kaldı ve vücudunda ciddi yanıklar oluştu.

Hogart adlı, merkezi South Cave’de bulunan inşaat firması, 4,000 £ cezaya çarptırıldı. Bununla birlikte, işçisinin güvenliğini temin etmediği için 1,616 £’lık masrafları da ödemeye mahkum edildi. Beverley Crown Court mahkemesi tarafından suçlu bulunan firma, toplam 5,616 £ yani yaklaşık 15 bin YTL ödeyecek.

Mark Dougherty adlı işçi, inşaat alanında çalışırken yeraltı kabloları ortada duruyordu. Bunun bilincinde olduğu halde, işçilerini güvenlik önlemleri konusunda uyarmayan firma, bu kazaya sebep olduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından suçlu bulundu. 

2006 yılının Eylül ayında Dougherty, yerden çöp zannederek bir parça aldı. Ancak bu 3 fazlı 400V elektrik taşıyan bir kablo ağının, dağıtım kutusuydu. Bu kutu, yapılan çalışmalar sırasında örtülü kaldı. Ancak daha sonra yapılan işler sırasında hasara uğradı ve tellerin üzerindeki yalıtım yırtıldı. Dougherty kabloya değince, doğrudan elektrik akımına maruz kaldı ve elleri ile birlikte yüzü yandı.

Ayrıntılı bilgi