İngiltere’de Güvenlik Önlemlerini Almayan Mandıraya Ceza

İngiltere’nin Lincoln bölgesinde üretim yapan bir mandıra, paletli bir forklift kullanan işçisinin bacaklarının birkaç yerinden kırılması nedeniyle 10.000 İngiliz Sterlini cezaya çarptırıldı.

Boultham Park Caddesi üzerinde bulunan Boultham Park Mandırası’nın patronları, Lincoln Mahkemesi tarafından, kanunların öngördüğü ödenebilecek en yüksek tazminata çarptırıldı.

Yaralanan işçi John Reader, 18 Haziran günü paletli bir yük taşıyıcı kullanırken, bir forklift ile çarpışma sonucunda bacaklarını birkaç yerinden kırmıştı. Lincoln Kasaba Hastanesi’ne kaldırılan işçi, burada tedavi görmüştü.

İşyeri Sağlık, Güvenlik ve Refahı Yönetmeliği’nin (1992), r.12(1) ve r.17(1) fıkraları ihlal edildiği için, İngiliz Mandıralar Birliği, 10.000 Sterlin ve buna ek ceza olarak 2.916 Sterlin, toplamda 12.916 Sterlin ödemeye mahkum edildi.

İngiliz İş Sağlığı ve Güvenliği Kurumu’nun müfettişleri, şirketin işyerinde çalışan makinaların güvenli bir şekilde hareket edebilmesi için gereken önlemleri alması ve uygun trafik işaretlendirmelerini koyması durumunda böyle bir kazanın yaşanmayacağını dile getirdi. Buna göre firmalar, insanların ve araçların birlikte hareket ettiği alanlarda riskleri belirlemeli ve gerekli önlemleri almalıdırlar.

Kurum yetkilileri, verilen son cezanın firmaları daha iyi güvenlik önlemleri almak konusunda teşvik edeceğini umuyor.

Ayrıntılı bilgi