İngiltere’de 2 Petrol Firmasına 1.2 Milyon Sterlin Ceza

Geçen yıl 6 Ocak'ta iki çocuk babası Darlington'lu Matthew Grey, İskoçya'nın Aberdeen şehrinin 70 mil kuzey doğusunda yer alan Bleo Holm'da çalışırken ölmüş ve çalışma arkadaşı North Shields'dan Norman Jackson ağır yaralanmıştı. Olay yaşandığında iki işçi, geminin güvertesinden 20 metre derinlikteki kargo petrol deposunun içersindeydi.

Talisman adlı taşeron firma tarafından iş sözleşmesi yapılan iki işçi, Aker Kvaerner Offshore Partner Limited şirketi için çalışıyorlardı. Bazı önemli güvenlik yetersizlikleri, 60 yaşıdaki emekliliğine hazırlanan ve boruları birbirine ekleme konusunda işçilik yapan Grey'in, ölümüne sebep oldu.

Aberdeen Sheriff Mahkemesi'nin edindiği bilgilere göre kazazedeler, en fazla iki kişinin çalışması gereken depoda, Christopher Linney adlı arkadaşları ile birlikte üç kişi çalışıyorlardı.

Ernest Barbour, 3 işçinin deponun içindeki materyalleri yukarıya güverteye aktarırken radyo ekipmanı kullanmadığını, el işaretleri ile iletişim kurduğunu ve yüklerin bir kısmının yukarıda deponun girişindeki ağızdan çekildiğini sandıklarını ancak bu yüklerin aşağıya üzerlerine düştüğünü söyledi.

Olayın hemen ardından Grey'in yanına giden ilk yardım yetkilileri, işçinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yeterince güvenlik önlemi alınmadığı mahkeme tarafından tespit edilen firmaların, aynı zamanda işe alım sürecinde de bazı usulsüzlükler yaptığının ortaya çıkması, pahalıya mal oldu. Mahkeme firmaların herbirine, 600.000 Sterlin (1.5 milyon YTL)ceza verdi. İki firma toplam 1.2 milyon sterlin (3 milyon YTL) ceza ödeyecekler.

Firmanın avukatı Jack Davidson, bundan sonra aynı trajedinin tekrarlanmaması için, yeni güvenlik önlemlerinin alınacağını, yükleme ve kesme işlemleri ile ilgili kapsamlı risk değerlendirmeleri yapılacağını ifade etti.

Ayrıntılı bilgi