Güney Afrika: Madenlerde 3 işçi Hayatını kaybetti

Güney Afrika'da Gold Fields adlı bir firmanın Kloof madeninde 2 işçi ve AngloGold Ashanti adlı bir firmanın Tau Tona madeninde 1 işçi hayatını kaybetti.

Kloof madeninde, Richter ölçeğinde 1.2 şiddetinde meydana gelen sarsıntıyla birlikte yaşanan sismik hareketlenme, 4 numaralı tünelde çöküntü meydana getirdi.

Gold Fields firmasının sözcüsü Andrew Davidson, Ulusal Maden İşçileri Sendikası'nın(NUM) ve Ulusal Enerji-Mineral Bölümü’nün olay yerinde araştırmalar başlattığını söyledi.

Ölen işçiler, temizlik işleri yaptıkları sırada toprak altında kaldılar. Bu işçiler dışında, olaydan etkilenen veya yaralanan olmadı.

İşin üzücü olan tarafı ise, olayın firmanın 1 milyon saatlik ölüm olmayan vardiya çalışması gerçekleştirdiğini kamuoyuna ilan etmesinden 1 gün sonra olması.

Aynı gün, bir başka üzücü olay daha oldu. AngloGold firmasının Tau Tona madeninde 1 kişi öldü ve 3 kişi yaralandı.

AngloGold’un şirket sözcüsü Alan Fine’nin söylediğine göre, toprak kayması nedeniyle 4 kişi göçük altında kaldı ve içlerinden biri hayatını kaybetti.

Güney Afrika’da özellikle son bir yıl içerisinde madenlerde yaşanan ölümlü kazaların artması, birçok eleştiriye neden oldu.

Taşeronlaşma ve faaliyet gösteren firma sayısının artması ve daha hızlı çalışma kaygısının, alınan önlemlerin azalmasına neden olduğu düşünülüyor. Tehlikeli olduğu için kapatılması gereken tüneller, işletilmeye devam ediyor ve bu acı sonuçlar yaşanıyor.

 

Ayrıntılı bilgi