Ereğli’de İki İş Kazası, İki Ölüm

Zonguldak`ın Ereğli ilçesinde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları`nda gece vardiyasında bir kişi sıcak su havuzuna düşerek, bir metal fabrikasında da bir kişi merdanelere sıkışarak can verdi.

İlk kazada, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları`nda 1. sıcak haddehane bölümünde iki Erdemir çalışanı, temizlik yaptıkları sırada kontrol ünitesi görevlisinin kendilerini fark etmeyerek sıcak su kapaklarını açması sonucu dengelerini kaybetti. İşçilerden biri sıcak su kapaklarının açılması ile birlikte havuza düşmekten son anda kurtuldu. Aynı yerde olan diğer Erdemir çalışanı ise basınçlı suyun etkisi ile duvara fırladı. Duvara çarpma esnasında başından yaralanan işçi, ardından sıcak suyun toplandığı ve yaklaşık seksen derece olduğu öğrenilen su havuzuna düştü. Suyun boşaltılması ile birlikte havuzdan çıkartılan işçi yapılan tıbbi müdahelere rağmen yaşamını yitirdi. Kazada diğerişçi ise vücudunun belirli yerlerinde yanıklar ve belinde de kırık ile hastaneye kaldırıldı.

İkinci kazada ise, Bölücek mevkiinde bir metal fabrikasında sabah saat 07:00 sularında gece vardiyasını tamamlayan ve kromlama makinesine zımpara yakmak isteyen bir işçi, ellerini merdanelere kaptırdı ve kurtaramadı, merdanelere sıkışarak olay yerinde can verdi.

Ayrıntılı bilgi