Endonezya: Sumatra Kaplanı 1 Çiftçiyi Öldürdü

Açık havada ve doğal ortamda çalışılan, tarım ve bazı diğer sektörlerde en önemli tehlikler, bölgede yaşayan vahşi veya börtü-böcek türü diğer hayvanlardan kaynaklanabiliyor. Uluslararası Çalışma Örgütü, bu tehlikelerin herbirini iş kazaları kapsamında değerlendiriyor.

Endonezya’nın Sumatra adasının Riau bölgesinde, vahşi bir kaplan bir çiftçiye saldırdı ve parçalayarak öldürdü.

Adının sadece Rabai olduğu bildirilen 45 yaşındaki tarım işçisi, Muara Jambi bölgesinde çalıştığı kauçuk çiftliğine giderken, Pemantang Raman köyü yakınlarında, vahşi bir kaplan tarafından saldırıya uğradı.

Bölgenin doğal kaynakları koruma konusunda faaliyet gösteren bir kurumunun yöneticisi olan Didi Wurjanto, Rabai’nin ölü bedenin, çalıştığı çiftliğe yakın bir bölgede, diğer köylüler tarafından parçalanmış bir halde bulunduğunu söyledi. Genelde kaplanların insanlara saldırmadığını ve insanları yok farz ettiğini sözlerine ekleyen Didi, böyle saldırıların pek sık görülmediğini belirtti.

Didi, kaplanın yiyecek bulmak amacıyla yerleşim bölgesine yaklaşmış olabileceğini ve bu sırada karşısına çıkan Rabai’yi, bu nedenle parçalamış olabileceğini ifade etti.

World Wildlife Fund adlı kuruluşun verdiği bilgiye göre, dünyada türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunana Sumatra Kaplanlarından, dünyada sadece 400-500 tane bulunuyor. Soyu tükenmekte olan bu kaplan türünün, avlanma nedeniyle geleceğinin tehlikede olduğu biliniyor.

Ayrıntılı bilgi