İKİ DAKİKA DÜŞÜN

Tehlikeyi Tanıyalım

Elektrik Düğmesinin (siviçinin) Açılması

Durum: A, B ile konuşurken elektrik düğmesini (sivicini) açmaya çalışıyor.

İşçinin bu çalışma sırasında karşılaşabileceği tehlikeleri tanımlayabilir misiniz ?

ocak04
Neler Olabilir ?

  1. Siviç panelinin kapağı çıkartılmış olabilir. Bu nedenle A hem B ile konuşup hem de bakmadan siviçi açmaya çalışırken cereyana kapılabilir.
  2. Siviçin tam ön tarafı ıslak bırakılmış. Bu nedenle siviçi açmak için kişi uzanmak zorunda kalıyor. Sonuç olarak siviçin açılması ya da kapatılması sırasında elektrik çarpmasına maruz kalınabilir.
  3. Oradaki temizlik yapacak olan kişi kazara siviçe değebilir ve cereyana kapılabilir.
  4. Köşeden çıkacak herhangi bir şahıs oradaki ıslaklıktan kayabilir, siviçe değebilir ve cereyana kapılabilir.
  5. A cereyana kapılacak olursa ve B de ona yardım etmeye çalışırsa ikisi birlikte elektrik şokuna maruz kalabilir.

 


Yanıt

1- Tüm elektrikli techizatlar, kabloları dahil yılda en az bir yetkili elektrikçi tarafından gözden geçirilmelidir. 2- Arızalı ve hasarlı olanlar derhal onarılmalıdır. 3- Açma kapama düğmeleri (siviçleri) daima panelin dışına, oradan gelip-geçenlerin kazara çarpmasıyla açılıp kapanmayacak ergonomik koşulda yerleştirilmelidir. 4- Elektrik teçhizatının olduğu bölgede zemin asla ıslak bırakılmamalı, gerekli izolasyon halısı bulundurulmalıdır. 5- Elektrikli teçhizatlara müdahale eden yetkili elektrikçiler uzun kollu, kolay alev almayan – ısıya dayanıklı kumaştan yapılmış iş elbisesi, tabanı elektrik akımını iletmeyen iş ayakkabısı ve iş güvenliği gözlüğü kullanmalıdırlar