ABD’de Melville’de Maden İşçisi Öldü

Nathan Dove adlı 24 yaşındaki bir maden işçisi, Massey enerji şirketinin Melville kasabasındaki Aracoma madeninde elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetti.

MSHA(Mine Safety and Health Adminstration), Amerikan Çalışma Bakanlığı'nın madenlerde sağlık ve güvenliği tesis, kontrol ve iyiliştirmekle yükümlü resmi birimidir. MSHA, tarafından aynı firmaya 1 ay önce ve Şubat 2006 tarihinde güvenlik ödülü verilmişti. Ne var ki Massey adlı firmada 33 yaşındaki Don Bragg ve 46 yaşındaki Ellery Hatfield de yaşamını kaybetmişti. İşin ilginç tarafı yaklaşık 1 yıl önce aynı şirket MSHA tarafından Bragg ve Hatfield’in ölümü nedeniyle 1,5 milyon $ gibi rekor sayılabilecek bir para cezasına çarptırılmıştı. Firma 2006 Şubat ve 2008 Nisan arasında 1200 tane MSHA tarafından tehlikeli kabul edilen uygulamadan ötürü tam 2,226,000 $ para cezası vermeye mahkum edilmiş ancak bunun sadece 35,651 $ kadarı firma tarafından ödenmişti.

Şirketin genel müdürü, 2006 yılında yaşanan ölümlerden sonra sağlık ve güvenlik önlemleri almak konusunda önemli aşamalar kaydettiklerini söyledi. Anlaşılan bu yaşanan son kazanın faturası ölen işçiye çıkarılacak gibi gözüküyor.

Ayrıntılı bilgi