ABD’de Alabama Eyaletinde 1 Tersane İşçisi Öldü

Bender Shipbuilding and Repair Co. adlı gemi yapım ve tamirat şirketinde çalışan 24 yaşındaki Dimitri Hicks, ABD’nin Alabama Eyaleti Mobile bölgesinde, hayatını kaybetti.

Şirketin İnsan Kaynakları Müdürü Billy Wiik, iki yıldır tersanelerinde çalışan Hicks’in yaptığı işe hakim, son derece iyi bir işçi ve insan olduğunu söyledi. Yaşanan kazanın ise, akılalmaz olduğunu ve bunun gerçekten büyük bir trajediye yol açtığını sözlerine ekledi.

Ağır ve büyük olan metal parçalarını, gemilere yerleştirmek amacıyla kullanılan vinçlerin operatörü olan Hicks, büyük bir talihsizlik yaşadı. Ray üstünde yerden yukarıda hareket eden vinci uzaktan kumandan ile kullanan Hicks, ağır metal kafasına düştüğü için değil, sallanmaya başlayarak kendine çarpıp duvara sıkıştırdığı için yaşamını kaybetti.

ABD Çalışma Bakanlığı'na bağlı İş Sağlığı Güvenliği Kurumu(OSHA), kazayla ilgili hemen bir inceleme başlatacağını açıkladı. Bölgedeki teftiş ekiplerinin başkanı Clyde Payne, kaza ile ilgili daha fazla açıklama yapmayacağını ancak bu tür kapsamlı soruşturmaların oldukça zaman alabildiğini ifade etti.

Bender şirketinin insan kaynakları müdürü Wiik, şirketin iş güvenliği sorumlusunun, iş müfettişleri ve kazada ölen Hicks’in yakınlarıyla görüştüğünü belirtti.

Wiik, şirketlerinde 1500 kişinin çalıştığını ve bunlardan 1000 tanesinin kendi işçileri, diğer 500’ünün ise taşeron firmanın işçileri olduğunu söyledi. Basına yapılan açıklamada, en iyi koşulların sağlanmaya çalışıldığı ancak kazanın büyük bir trajedi olduğu dile getirildi.

Ayrıntılı bilgi