36 milyon İşgünü Kaybı Britanyalı Güvenlik Liderlerini Endişelendirdi

2006-2007 dönemine ait işyeri güvenlik istatistiklerini açıklayan Britanya’nın İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyonu ve Komisyon’un Başkanı, işverenlerin güvenlik konusunda artık oyun oynamayı bırakmalarının zamanının geldiğini söyledi. Geçen yıl görülen 241 ölüm ve 2.2 milyon işyeri hastalık sayısının kabul edilemez değerler olduğu ifade edildi.  

Bunların sonucu olarak 30 milyon işgünü kaybı hastalıklardan meydana gelirken, 6 milyon işgünü kaybı kazalar nedeniyle oluştu.

İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Geoffrey Podger, işverenlere yaklaşık 27 milyon doları tutarında ceza kestiklerini belirtti. Her ölüm ve yaralanma olayının sonucunda hem önemli bir mali gider oluştuğunu hem de büyük bireysel acılar çekildiğini söyleyen Podger, bu nedenle gerçek sağlık ve güvenlik ajandası üzerinde durulması gerektiğini belirtti.

Son yılda 646.000 meslek hastalığının eklendiğini ve bunun yaklaşık her 100.000 işçide 2.100’üne karşılık geldiğini gösteren son istatistikler oldukça çarpıcı görünmektedir. Mezotelyoma’dan ötürü 2.037 kişi hayatını kaybetti.