İKİ DAKİKA DÜŞÜN

Tehlikeyi Tanıyalım

Yüksekte Çalışma

Durum: Bu çalışan çok katlı binanın dış cephesinde ısı izolasyonu için sıva ve boya yapmaktadır.
İşçinin bu çalışmalar sırasında karşılaşabileceği tehlikeleri tanımlayabilir misiniz ?
is_guvenligi134
Neler Olabilir ?
1.İşçiler çalışma platformunu ve iskeleyi kurarken ya da sökerken düşebilir.
2. Çalışma platformunu kurarken ve sökerken kalasları çıkarırken ya da indirirken düşebilirler ya da kalasları aşağıda olanların üzerine düşürebilirler.
3. İzolasyon malzemesinin duvara sabitlenmesinde el matkabı vb. elektrikli el aletleri ile çalışırken aşağı düşebilirler, elektrik çarpabilir, göz ve el yaralanmaları vb olabilir.
4. Sıva ve boya yaparken ölümcül bir kaza ile karşılaşılabilecek şekilde yüksekten düşebilirler

Yanıt

1. Görüntüdeki iskeleye çıkılmasına izin verilmemeli 2. İş izin sistemi ve yüksekte çalışma iş izin sistemi uygulanmalı, 3. İskele kurma, sökme, bakım ve kontrol talimatı olmalı ve standardlara uygun iskeleler kurulmalı ve denetlenmeli, 4. Çalışanların işe giriş ve periyodik sağlık muayeneleri olmalı, iş güvenliği, yüksekte çalışma’da tehlikeler, riskleri ve önlemleri konusu ile , emniyet kemeri, yaşam hatları, bağlantı noktaları vb., baret, güvenlik gözlüğü, iş güvenliği ayakkabısının doğru seçimi ve kullanılması gibi konuları kapsayan uygulamalı İSG eğitimleri verilmeli, 5. Çift bağlantı halatlı (lanyardlı), enerji emicili emniyet kemeri olmadan ve uygun kullanılmadan iskelede bulunmasına izin verilmemeli 6. İşveren, iş güvenliği uzmanı düzenli denetim yapmalı 7. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İş Müfettişleri –kesinlikle- bu işleri yapan firmaların çalışmalarını denetlemelidir