İKİ DAKİKA DÜŞÜN

Tehlikeyi Tanıyalım

Yassı Keski Kullanımı

Durum: İşçi geniş çaplı bir boru üzerinde kaynakla yapılan ek yerindeki fazlalıkları temizliyor. Çalışması sırasında yassı keski kullanıyor ve ellerinde bez eldiven var.

İşçinin bu çalışma sırasında karşılaşabileceği tehlikeleri tanımlayabilir misiniz ?

mayıs 2005

Neler Olabilir ?

  1. Sökülecek parçalar gözlerine kaçtığı taktirde kör olabilir.
  2. Keskinin çekiçle vurulan kısmı fazla kullanımdan dolayı eğrilmiş; bu nedenle buradan sıçrayarak bir parça işçinin gözüne girebilir.
  3. Borunun altına hareketini önleyici herhangi bir destek konmamış. Bu nedenle yerinden oynayıp keskinin kaymasına ve işçinin eline çarpmasına neden olabilir.
  4. İşçi çekici kendi eline vurulabilir.
  5. Çekiç elinden kayacak olursa yakınlarda bulunan bir başka kişinin üzerine fırlayabilir

 


Yanıt

1- Kullanılan keski ve çekiç iyi kalitede olmalı. 2- Keskinin ezilen, mantarlaşan kafası sık sık temizletilmeli –ilk duruma getirilmeli ya da başı mantarlaşan keskiler kullanılmamalı. 3- Üzerindeki çapakları temizlenecek malzeme, çalışma sırasında oynamaması için uygun şekilde takozlanmalı/sabitlenmeli. 4- Keskinin kafasından ya da çekiçten kırılarak çıkan metal parçasının, keskiyi tutan elin baş ve işaret parmağı arasında kalan yumuşak kısma saplanmaması için deri ayarında bir malzemeden yapılmış, ele iyi oturan dayanıklı bir eldiven kullanılmalı. 5- Özellikle koruyucu iş güvenliği gözlüğü kullanılmalıdır.