İKİ DAKİKA DÜŞÜN

Tehlikeyi Tanıyalım

Tezgah Üstü Taşlama Aparatının Kullanılması

Durum: İşçi tezgah üzerine monte edilmiş bir taşlama tezgahı (bileyici) kullanarak çelik bir çubuğu biliyor.

İşçinin bu çalışma sırasında karşılaşabileceği tehlikeleri tanımlayabilir misiniz ?

temmuz 2005

Neler Olabilir ?

  1. Bileme taşı üzerinde parçanın konabileceği bir destek bulunmadığı için çubuk işçinin elinden kolayca kayıp elini ya da ayağını incitebilir.
  2. İşçi iş güvenliği gözlüğünü takmamış. Bileyicinin çıkarttığı toz gözlerine kaçabilir.
  3. Bileme taşı kısmen koruyucu – muhafaza altına alınmamış. Bu nedenle kırıldığı taktirde taş parçaları işçinin yüzüne sıçrayabilir.
  4. Kırılan taştan çıkacak parçalar ayar dili olmadığı için doğrudan operatörün üzerine sıçrayabilir
  5. Bileme taşı üzerinde herhangi bir destek yeri olmadığı için işçi çalışma parçasını iyice bastırmak için zorlanacak bu da elinin doğrudan bileme taşına değmesine neden olacaktır.
  6. Kırılan taş sahada(ki) (varsa) diğer kişilere de zarar verebilir.
  7. Taşın önüne Koruyucu şeffaf bir siperlik (plaka) konmamış. Bileyicinin çıkarttığı toz doğrudan işçinin gözlerine kaçabilir.
  8. Bilenmekte olan çubuk, sürtünmeden dolayı ısınarak işçinin çubuğu ayağına düşürmesine neden olabilir.
  9. İşçi kötü bir pozisyonda çalışıyor. Bu nedenle kayıp düşebilir.

 


Yanıt

1- Özellikle koruyucu- iş güvenliği gözlüğü ve yüz siperliği kullanılmalı ve iş elbisesinin kol ağızları uzun olmamalı ve dar olmalıdır. 2- Zımpara taşları gerekli sağlamlıkta yapılmış olmalı ve taştan fırlayabilecek parçalara karşı, uygun koruyucu içine alınmalıdır. 3- Tezgaha bağlanacak zımpara taşları, işin ve tezgahın özelliğine uygun olmalı, taşın devir adedi tezgahınkinden fazla olmamalıdır. 4- Taşlama ve polisaj tezgahlarında dönen kısımların yataklanması, yağlanması, ayarlanması ve bakımı teknik gereklere uygun olmalıdır. 5- Çalışan işçilerin baş ve gözlerini, sıçrayan parçalardan ve kıvılcımlardan korumak için koruyucu siperlik takılı olmalıdır. 6- Çalışma sırasında meydana gelen tozları, çıktığı yerden toplayacak bir aspirasyon tertibatı olmalıdır.