İKİ DAKİKA DÜŞÜN

Tehlikeyi Tanıyalım

Çatal Merdivenin En Üst Basamağında Çalışma

Durum: İşçi kolları fiberglas’dan, basamakları aluminyumdan yapılmış çatal bir merdivenin en üst basamağına çıkmış, cıvata sökmektedir. Merdiven üzerinde çalışan işçinin paraşüt tipi emniyet kemeri var, ancak bir yere bağlı değil.

İşçinin bu çalışma sırasında karşılaşabileceği tehlikeleri tanımlayabilir misiniz ?
ocak09

Neler Olabilir ?

  1. Merdivenin ayakları platformun kenarına çok yakın, merdiven kayabilir. (Bu nedenle önlem olarak merdiven kollarından biri uygun bir şekilde bağlanmış ve bir yardımcı tarafından tutulmaktadır!)
  2. Sökülen cıvata ve somun, ya da el aleti aşağıya düşebilir. (Merdiveni tutan işçi baret, güvenlik gözlüğü ve ayakkabısı ve eldiven kullanmaktadır!)
  3. İşçi cıvata söküm işini tamamladıktan sonra, merdivenden inerken düşebilir. Özellikle inmeye başladığında (deprem-sarsıntı olursa ne olur?) tutacak bir yer olmadığından düşebilir.

 


Yanıt

•İşe uygun yükseklikte merdiven kullanmalı. A tipi portatif merdivenleri kullanırken düşmeyi önleyici ekipman kullanmak gerekmez. Bununla birlikte merdiveni güvenli olarak kullanmak zorunludur.Bunun için; •Merdivenlerin ayaklarının kaymasını engellemek, merdivenin en üst iki basamağının kullanılmaması ve kişinin kayış tokasının merdivenin iki kenarı arasında bulunması gerekir. •Merdiven kullanımında 3 nokta kuralına uyulmalıdır. (iki ayak ve bir elin merdivene temas etme durumu, iki el ve bir ayak) •Eğer iki elle çalışmak gerekiyorsa ve kişi (A.B.D’de 1,2 m.) AB’de 2 metrenin üzerinde çalışıyorsa düşmeye karşı koruyucu teçhizat kullanmak zorundadır.