İKİ DAKİKA DÜŞÜN

Tehlikeyi Tanıyalım

Birbirine Doğru Dönmekte Olan (Rotasyon Halindeki) Merdanelerin Temizlenmesi

Durum: İşçi baskı merdanelerini temizliyor. Temizlik işlemini besleme tarafından yapmaktadır. Makineyi durdurmamış ve her iki elinde de bez vardır.

İşçinin bu çalışma sırasında karşılaşabileceği tehlikeleri tanımlayabilir misiniz ?
mayıs08

Neler Olabilir ?

  1. Merdaneler çalışır pozisyonda ve işçi de besleme kısmından temizliyor. Bu nedenle ellerini merdanelerin arasına kaptırabilir.
  2. Silerken kendi ağırlığını kullandığı için merdanelere kapılabilir.
  3. Bezler merdanelere dolaştığı taktirde emniyet devresi bulunmadığı için merdaneler durmayacaktır. Bu durumda işçi ellerini kaptırabilir.
  4. Temizlik işinde tiner gibi bir kimyasal madde kullanıyorsa , bunun kokusu baş dönmesi yaparak işçinin düşmesine yol açabilir.

 


Yanıt

1.Teknik olarak zorunlu değilse, çalışan makinada temizlik ve bakım yapmayın. 2.Çalışırken silme ve temizleme zorunluluğu varsa, el ve kolun merdaneler (silindirler) arasına girmesi için mekanik olarak önlem alın (silindirlerin birbirlerine değdiği kıstırma noktasının önüne koruyucu konulması – parmakların kıstırma noktasına yetişememesi gibi) 3.Elin (parmakların) kıstırma noktasına belli bir mesafe yaklaştığında, sistemi otomatik olarak durduran (fotosel gibi) önlemler alın. 4.Merdanelerin önüne emniyet teli ve durdurma sivici yerleştirin. 5. İş elbisesi sarkık bol, gömlek etekleri dışarıda olmamalıdır, pantolon içine sokulmalıdır. 6.Temizlik işlerinde tiner gibi zararlı ve tehlikeli maddeler kullanılmamalıdır.