İKİ DAKİKA DÜŞÜN

Tehlikeyi Tanıyalım

Silindirik Tank İmalatında, Tank Üzerinde Kaynak ve İzolasyon Yapmak

Durum: İki çalışan silindirik tank imalatını tamamlamak için, el merdiveni ile 3-4 m çapındaki silindirik tank(lar)ın üzerine çıkmakta ve burada elektrik kaynağı ve tank izolasyonunu yapmaktadırlar .
Çalışanların bu çalışma(lar) sırasında karşılaşabileceği tehlikeleri tanımlayabilir misiniz ?
is_guvenligi131
Neler Olabilir ?
1. İşçiler tank üzerine çıkarken veya inerken, merdivenin kayması sonucu düşüp yaralanabilirler.
2.Tank üzerinde ayakta duran işçi dengesini kaybedip düşebilir. Düşme sonucu kırık veya ölümle bile sonuçlanacak ciddi yaralnma(lar) oluşabilir.
3.Kaynak yapanın yakınında bulunan işçinin gözleri kaynak ışınlarından etkilenebilir.
4.Tank üzerindeki çalışanların yanınında bulunan bir el aletinin düşmesi sonucu tankın yanında duran ya da yanından geçen işçiler yaralanabilir.
5.Kaynak yapan ve yakınında duran çalışan kaynak gaz ve dumanlarını soluyabilir. Bunun sonucu solunum yolları ve akciğer rahatsızlıkları ile karşılaşabilirler.

Yanıt

1. El merdivenlerini her iki kolu –daima- çıkılacak yeri (merdiven kollarının üst dayanağı) 90-100 cm aşmalı, kaymaz tabanlı olmalıdır. 2. Merdiven ¼ kuralına uygun şekilde dayanmalıdır. Merdiven kullanıma uygun – sağlam- kontrol edilmiş olmalıdır. 3. 122 cm’den daha fazla serbest düşmenin olabileceği yerlerde standardlara uygun ankaraj noktalarına bağlanmış (paraşüt tipi) emniyet kemeri kullanılmalıdır. 4. Öncelikle toplu koruyucu önlemler alınmalıdır. Bu bağlamda anılan çalışma için (uygun iskele kurma konusunda eğitilmiş kişlerce kurulan) tanık kenarlarına standardlara uygun iskele(ler) kurulmalıdır ya da uygun çalışma platformu olan vinçler (vinç sepetleri) kullanılmalıdır. 5. Kaynak ve kesme işlemi yapılan yerde cebri havalandırma sistemi uygulanmalı ya da kaynak gaz ve dumanlarına etkili olabilecek maskeler , kaynakçı ve yakınında bulunan yardımcı çalışan tarafından kullanılmalıdır. 6. Kaynakçı ve yardımcısı kaynak ışınlarına uygun koruyucu gözlük kullanmalıdır. 7. Tankın çok yakınından başka işçilerin geçmemesi için, tankın etrafındaki riskli bölge belirlenmeli ve işaretlenmelidir. 8. Çalışanlara; “yüksekte çalışma” ve “kaynak işlerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmelidir. 9. Tanka yakın duran oksi-yakıt kaynak/kesme sisteminin oksijen tüpünün(de) valf/vana koruyucusu olmalıdır.