İKİ DAKİKA DÜŞÜN

Tehlikeyi Tanıyalım

Seyyar Zımpara Taşı İle Taşlama Yapılması

Durum: İşçi seyyar zımpara taşlama aparatı ile yüksekteki bir çelik sacın kenarını taşlayarak çapakları temizlemektedir.

İşçinin bu çalışma sırasında karşılaşabileceği tehlikeleri tanımlayabilir misiniz ?
mayıs11

Neler Olabilir ?

  1. İşçinin gözüne çapak, toz veya kıvılcım düşebilir.Çok ciddi göz yaralanmalarına ve görme bozukluklarına neden olabilir.
  2. Kıvılcımlar işçinin yüzünü ve elini yakabilir.
  3. İşçinin ayağının altına koyduğu yükseltme / I demiri kayabilir, içi düşebilir. Bu durumda elindeki aparat vücutta çok ciddi – hayati tehlike yaratabilecek – kesiklere neden olabilir. İşçi başını zemine veya sehpaya çarparak ciddi yaralanmaya ve vücudunda kırıkların oluşmasına neden olabilir.
  4. Kıvılcım elbisesinin açık yerininden vücuda girerek yanıklara neden olabilir.
  5. İş elbisesinde ve elektrikli el aletinin kordonunda yanıklara neden olabilir.
  6. İşçi inerken düşebilir.

 


Yanıt

1. Taşlanacak yere uzanan bir (korkuluklu) çalışma platformu veya merdiven kullanılmalıdır. 2. Taşlanacak yer, olabildiğince göz hizasından daha aşağıda kalmalıdır. 3. İşçi göz koruyucusu ve yüz siperliği, kaynakçı eldiveni kullan(dırıl)malıdır. 4. İşçi kaynak ve kesme işlerinin tehlikeleri ve bunlara karşı alınacak önlemler konusunda iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almalıdır. 5. İşyeri yönetimi kesinlikle şekildeki bir durumda çalışmaya izin vermemelidir. 6. Taşlama yapılan yere 11 m lik bir mesafe içerisinde yanıcı ve parlayıcı bir madde olmamalıdır.