İKİ DAKİKA DÜŞÜN

Tehlikeyi Tanıyalım

öp Toplama Aracı, Temizlik Görevlilerini Bir Sonraki Çöp Toplama Yerine Götürmektedir

Durum: Bir caddede,araçlarının arkasına binerek bir sonraki çöp toplama yerine giden temizlik görevlileri sigaralarını içmektedir.

İşçinin bu çalışma sırasında karşılaşabileceği tehlikeleri tanımlayabilir misiniz ?
eylul10
Neler Olabilir ?

  1. Tek elle tutunan işçi, aracın fren yapması veya tekerinin çukura düşmesi sonucu oluşabilecek sarsıntı sonucu düşebilir.
  2. Ayakta durma platformuna değil de bir kenara basan işçilerin ayaklarının kayması sonucu düşerek ciddi şekilde yaralanabilir.
  3. İçi organik ve inorganik atıklarla dolu çöp arabasının arkasında (her iki işçi de) sigara içmelerinin sonucu zararlı ve zehirli koku, gaz, buhar, tozları (ve mikro organizmaları) daha fazla soluyarak ciddi üst solunum yolları ve akciğer hastalıklarına yakalanabilirler.

 


Yanıt

1. Çöp aracının arkasında gidilirken kesinlikle basma platformunun üzerinde durulmalı ve her iki elleri ile tutunma koluna tutunmalıdırlar. 2. Kirli ortamda kesinlikle sigara içilmemelidir. Sigara içmeden önce el ve ağızlarını bol su ve sabun ile iyi bir şekilde yıkamalıdırlar ve ortam mutlaka temiz olmalıdır. 3. Çöp toplama işi için kullanılabileceği yetkili makamlarca onaylanmış, standartlara uygun kullan at türü maske, görev sırasında ve araç arkasında gidilirken mutlaka kullanılmalıdır. 4. İşçilere kişisel hijyen ve kişisel koruyucu donanımların uygun kullanımı konularında yetkili kişilerce eğitim verilmeli, eğitimin etkinliği değerlendirilmelidir. 5. İşçilerin ayakkabıları kaymaz tabanlı güvenlik ayakkabısı olmalıdır. İş eldivenleri el ölçülerine uygun olmalı ve çalışmaları sırasında kullanılmalıdır.