İKİ DAKİKA DÜŞÜN

Tehlikeyi Tanıyalım

Her İki Yana Açılan Raylı Kapılar

Durum: Çalışanlar forklift gibi kaldırma ve iletme ekipmanları da kullanarak her iki yana açılan çelik raylı kapıların arasından geçmekte ve malzeme taşımaktadır.
İşçinin bu çalışmalar sırasında karşılaşabileceği tehlikeleri tanımlayabilir misiniz ?
is_guvenligi132
Neler Olabilir ?
1.Yanlara açılan raylı çelik kapıların üzerinde yürüdüğü rayların bağlantı yerleri gevşeyebilir, korozyon nedeniyle çürüyebilir ve kapı(lar) düşebilir.
2.Kapıları yürütme tekerlerine bağlayan aparatlar ile kapı bağlantısı çürüyebilir, bu durumda kapı devrilebilir.
3.Kapının kendisi korozyon nedeniyle çürüyebilir. Altından ya da yanından geçen çalışanların üzerine düşerek ölümcül kazalara neden olabilir.
4.Forklift gibi taşıma ve iletme ekipmanları ile kapı arasından geçerken, taşınan malzeme kapıya çarparak rayından çıkartıp devrilmesine neden olabilir.

Yanıt

1. Raylı kapılarda raydan çıkmayı ve devrilmeyi önleyici (önleyecek) güvenlik sistemi (tertibatı) bulun(durul)ur. (İşyeri Bina ve Eklenti. Alına. Sağ. ve Güven. Önlem. Hak.Yön.Ek-1; 35.ç – Yapı İş.İş Sağ. Ve Güv.Yön.Ek-4; 41.a) 2. Kapılarla ilgili tehlikeler değerlendirilir, olası riskleri önleyici önlemler belirlenerek , bunları bertaraf etmek için önlemler alınır.Alınabilecek önlemlere bir örnek: Raylı kapının raydan çıkarak düşme olasılığına karşı; her iki ucu sağlam bir ankraj (bağlantı) noktasına bağlanmış çelik halat kapının üst bölümüne kaynatılmış halkalar içerisinden geçirilmiştir. 3. Tesisat düzenli aralıklarla (en geç yılda bir) tamamen gözden geçirilir. Gerekli bakım ve onarımları yapılır. 4. Kapının açıktaki her iki kanadının kenarları, operatörler (çalışanlar) tarafından kolay farkedilmesi için kırkbeş derece açılı en az 15-20 cm açılı sarı siyah renge boyanır (tercihen yansıtıcılı boyalarla). 5. Çalışma günü boyunca açık tutulan kapıların kenarlarına (içeriden ve dışarıdan) sınırın kolay anlaşılması için yansıtıcılı kırmızı/beyaz dubalar (karayolları kavşaklarında kullanıldığı gibi) kullanılabilir.