İKİ DAKİKA DÜŞÜN

Tehlikeyi Tanıyalım

Dönmekte Olan Bir Milin Kontrol Edilmesi

Durum: (Hattahanede) İşçi sıcak madde mili (kalın – sıcak metal külçeyi incelten) üzerindeki standa tırmanmış, dişli kutusundaki yağ seviyesini kontrol ediyor. Bu arada makine çalışmaktadır.

İşçinin bu çalışma sırasında karşılaşabileceği tehlikeleri tanımlayabilir misiniz ?
mayıs07

Neler Olabilir ?

  1. İşçi platforma tırmanırken kayıp düşebilir ve silindirler arasında ezilebilir.
  2. Sıcak hava ve buhar ( stim) baş dönmesine yol açabilir ve işçi standdan düşebilir.
  3. İşçinin başında güvenlik bareti yok. Bu nedenle düştüğü taktirde başından yaralanabilir.
  4. İşçi güvenlik gözlüğü takmamış; gözlerine cüruf kaçabilir.
  5. Buhar (stim) ve toz işçinin görüşünü engelleyebilir ve bunun sonucunda (yukarıdan geçen) vinçle taşınmakta olan herhangi bir yük işçiye çarpıp standdan düşürebilir.
  6. Standın üzerinde yağ varsa işçi kayıp düşebilir

 


Yanıt

1.Eğer yer uygunsa, çalışma yerinin etrafı 90 –100 cm yüksekliğinde bir korkulukla çevrilmelidir (bu korkuluğun orta yerinde bir ara korkuluk ve 10-15 cm yüksekliğinde de eteklik- topukluk bulunmalıdır.) 2.Korkulukla çevrilme olanağı yoksa, işçi gövde tipi emniyet kemeri kullanmalı, sahada emniyet kemerinin bağlanacağı, sağlam – güvenli bir yer (halka) olmalıdır. 3.İşçinin güvenlik ayakkabısının tabanı kaymaz özellikte olmalı, çalışma yerine çıkmadan önce tabanı yağ gibi kolay kaydırıcı kirlerden temizlenmiş olmalıdır. 4.Baret, iş güvenliği gözlüğü, ısıya dayanıklı iş elbisesi ve ele iyi oturan cinsten iş güvenliği eldiveni kullanılmalıdır. 5.Çalışılan bölgenin (yerel) aydınlatma düzeyi önceden ölçülmeli, yapılan iş için uygun şiddette olmalıdır.